Vägarbete!

Trafikverket kommer att förstärka väg 774 från korsningen med väg 364 (Burträskvägen) till ca 100 m söder om infarten till flygplatsen.

Arbetet påbörjas i juni månad och gör ett vinteruppehåll den 30/9.

Vägen är under tiden avstängd och trafiken leds om via E4.

Läs mer på Trafikverkets hemsida: Väg 774, Skellefteå flygplats-Orrbäcken, förstärkning av väg – www.trafikverket.se

 

 

 

 

Mellan 7 augusti och den 18 augusti kommer Trafikverket arbeta med att byta asfalt på E4 söder om Bureå. Det kommer att pågå mellan klockan 06 till 20 på kvällen och det kommer också betyda att det kommer vara svårare att komma fram på platsen. Trafiken kommer regleras med antingen lots eller trafikljus. Man kommer att stänga av körfält under tiden arbetena pågår. Så man får räkna med väntetider.

Vi vill uppmana resenärer att planera sin resa och starta i god tid till flygplatsen. Det är också viktigt att visa hänsyn till de som jobbar efter vägarna och hålla nere hastigheten.

​​​​Ny ägare av restaurangen på Skellefteå Airport

Skellefteå Airport och det nystartade bolaget Flygrestaurangen i Skellefteå AB har slutit ett samarbetsavtal gällande restaurang och matutbudet på flygplatsen. Bakom den nya satsningen står den kände Skellefteå-entreprenören Åke Persson, som också driver ICA Maxi.

-Vi har tillsammans med Skellefteå Airport höga ambitioner och vill utveckla matutbudet och servicen på flygplatsen, säger Åke Persson.

1 maj slår den nya restaurangen upp portarna med ett brett utbud av mat och dryck och bakverk från eget bageri. Planer finns också på att bygga en lounge i lugnare miljö. Restaurangen kommer dessutom erbjuda resenärer och Skelleftebor med omnejd en ny utlämningsplats för matvaror beställda via ICA online.

-Förbeställ mat, blommor och andra varor online och hämta ut dom på flygplatsen vid ankomst, enklare kan det inte bli. För boenden i närheten av flygplatsen innebär det här också en smidig lösning då det blir ett nytt utlämningsställe för ICA Maxi, menar Åke Persson.

-Vi vill hela tiden utveckla Skellefteå Airport till en ännu bättre mötesplats där resenärer ska uppleva det enkelt och trevligt att flyga till och från Skellefteå. Mat och dryck för alla smaker, kvalitet och ökad service är vad man kan förvänta sig på en modern flygplats, säger Robert Lindberg, vd på Skellefteå Airport.